Autor Wątek: EPUB czy MOBI ?  (Przeczytany 17287 razy)

tox

• Świeżak
  • *
EPUB czy MOBI ?
« dnia: 2012-06-05, 08:58:17 »
Witam,

...który z formatów polecacie do czytania na Kindle: EPUB czy MOBI ?
- jest coś co jasno wskazuje który z tych formatów będzie 'przyjemniejszy' do czytania ?

Kindle Forum - Największe Polskie Forum Kindle , Darmowe ebooki , Opinie , Ranking Czytników Ebooków

EPUB czy MOBI ?
« dnia: 2012-06-05, 08:58:17 »

Jag

• Senior
  • Czytnik: Kindle 4
Odp: EPUB czy MOBI ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-06-05, 10:57:30 »
po pół roku uzywania czytnika Kindle mogę z całą świadomościa powiedzić, że MOBI sprawdza się zdecydowanie lepszy i jest idealny do tego czytnika

pawel

• Senior
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-06-05, 12:06:34 »
zdecydowanie MOBI kupuje książki tylko w tym formacie
Jezeli mam książkę z EBUP to formatuje bezpośrednio do MOBI
jeszcze wcześniej myślałem że PDF będzie dobry formatem jednak zdecydowanie nie polecam zdecydowanie nie nadaje się

Vernon

• Świeżak
  • *
  • Czytnik: Kindle Touch
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-06-06, 17:26:36 »
Ja używam zawsze mobi.

dansongo

• Administrator
  • Senior
    • Mój stan Skype
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-06-07, 12:58:20 »
również mobi :)
Czasami jestem poza zasięgiem jakiś dłuższy czas.Kontakt z Admin lub:

email: kindlezonepl@gmail.com

admin

• Administrator
  • Senior
    • Mój stan Skype
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-06-07, 16:22:13 »
Również potwierdzam wypowiedzi moich poprzedników , polecam MOBI
Kontakt:
email: kindlezonepl@gmail.com

noisy

• Świeżak
  • *
    • Status GG
    • Mój stan Skype
    • eKundelek.pl
  • Czytnik: Kindle 3 Keyboard, Kindle Classic
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-06-07, 18:36:23 »
Ekhm... "polecacie"?

Tutaj nie da się polecić... to nie jest kwestia gustu, tylko jednego argumentu:

Na Kindle epub po prostu nie jest obsługiwany!

Niemniej jednak jeżeli ktoś kupił książkę w tym formacie, to nie powinno być problemu. Calibre bez problemu skonwertuje to do Mobi.
Najsympatyczniejsza strona o czytnikach Kindle: eKundelek.pl - http://eKundelek.pl

Jag

• Senior
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-06-07, 20:43:52 »
Ekhm... "polecacie"?

Tutaj nie da się polecić... to nie jest kwestia gustu, tylko jednego argumentu:

Na Kindle epub po prostu nie jest obsługiwany!

Niemniej jednak jeżeli ktoś kupił książkę w tym formacie, to nie powinno być problemu. Calibre bez problemu skonwertuje to do Mobi.

tak oczywiście nie obsługuje ale nawet jak zakupiłem w EPUB i przekonwertowałem na MOBI to nie byłem zadowolony z efektu końcowego ponieważ źle konwertuje przede wszystkim numery stron , które pojawiają się później w tekście taki sam przypadek był z nagłówkami lub stopką. Dlatego warto kupować bezpośrednio MOBI i nie bawić się w EPUB.

Kivan

• Moderator
  • Senior
  • Czytnik: Kindle 4 Classic
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-06-08, 18:42:06 »
Bardzo dużo książek przesyłanych jest też w paczce MOBI+EPUB. Też powiem, że konwersja z epub do mobi nie zawsze przerzuci polskie znaki, ale mam na to sposób, najpierw konwersja do ort a potem mobi. Zawsze mi to działało.

pawel

• Senior
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-06-09, 10:45:03 »
Rozpisaliśmy się w temacie nie tłumacząc dla autora o co w tym wszystkim chodzi :)

MOBI jest formatem idealnym dla Kindla i należy kupować książki tylko w tym formacie tutaj nie ma żadnej dyskusji.
Co do EPUB jest to format nie rozpoznawany przez czytnik i całkowicie bezużyteczny chyba, że przekonwertujemy go do MOBI. Kupowałem już książki w EPUB i konwertowałem i ogólnie obyło się bez większych problemów, poza jednym Ciągle po konwersji tak jak pisał @Jag w tekście pojawiały się jakieś drobne błędy (zamienione litery w słowach, zamienione słowa, numery rozdziałów i stron w dziwnych miejscach) może nie było to jakieś mocno uciążliwe ale mimo wszystko była to pewna niedogodność.

Dlatego zdecydowanie polecam kupowanie wyłącznie książek w formacie MOBI

tox

• Świeżak
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-06-21, 15:05:21 »
Duże dzięki za wyjaśnienia

Kolibris.pl

• Świeżak
  • *
  • Marta Rudnicka
    • Blog naszej księgarni
  • Czytnik: Kindle Keyboard
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-08-19, 17:43:14 »
To ja może wytłumaczę to bardziej technicznie.

Zarówno w ePub jak i w mobi główny tekst jest napisany w (X)HTML-u i ostylowany CSS-em. Problem polega na tym, ze 1) w ePub obsługiwanych jest więcej znaczników i reguł niż w mobi 2) Kindle odczytuje niektóre znaczniki i reguły inaczej niż czytniki ePub i przeglądarki internetowe.

Jeśli przeprowadza się konwersje ePub>mobi, to nie wiadomo, co z tego wyjdzie. Może się tak złożyć, że wszystkie znaczniki i reguły ePuba są bezbłędnie obsługiwane przez Kindle i po konwersji otrzymamy idealny plik - większość beletrystyki powinna dać się bezproblemowo przekonwertować, bo tam są w zasadzie tylko nagłówki i akapity. Ale można trafić na ePuba, który na Kindlu się rozjedzie na wszystkie strony, bo zawiera znaczniki i reguły, przy których Kindle się gubi. Dlatego lepiej kupować od razu wersje mobi, jeśli jest taka możliwość.
Kolibris.pl - powstająca księgarnia internetowa

superebooki

• Świeżak
  • *
    • superebooki
  • Czytnik: kindle 4
« Odpowiedź #12 dnia: 2013-01-18, 15:06:59 »

qkurdej

• Świeżak
  • *
    • Blog o Kindlu, rowerach, linuksach i życiu
  • Czytnik: Kindle Classic
« Odpowiedź #13 dnia: 2013-05-17, 21:18:55 »
To, że Kindle obsługuje tylko MOBI nie zmienia faktu, że EPUB jako standard jest po prostu lepszy - jest otwarty, jest darmowy, można go edytować bez pomocy specjalnych narzędzi należących do jednej firmy.

Jeśli chodzi o różnice w możliwościach, to podejrzewam, że są one bardzo zbliżone, jeśli nie dokładnie takie same.

A jeśli chodzi o użyteczność i przydatność do "grzebania" (co nie raz jest potrzebne, gdy wydawcy nie potrafią sami sformatować ebooka), to epub jest wielokrotnie lepszy, bo po prostu nie ma nic do ukrycia. Specyfikacje są w necie i żadna firma na tym łapy nie położy.

Jeśli jest jakiś powód, do hejtowania Kindla, to chyba właśnie mobi i brak obsługi epub sprawia, że nie jest to czytnik idealny.

To jak porównywać DOC (ew. docx) i ODT. Tak, formaty te są różne, tak gryzą się i plik zapisany w wordzie może się nie otworzyć bezboleśnie w LibreOffice, ale to, że "wszyscy" używają worda (taka mentalność), nie oznacza, że jest on w czymś lepszy. To tylko przyzwyczajenie.

siloam

• Świeżak
  • *
    • Status GG
    • Mój stan Skype
  • Czytnik: Kindle Classic
« Odpowiedź #14 dnia: 2014-02-27, 11:15:03 »
Jeśli jest jakiś powód, do hejtowania Kindla, to chyba właśnie mobi i brak obsługi epub sprawia, że nie jest to czytnik idealny.

To jak porównywać DOC (ew. docx) i ODT. Tak, formaty te są różne, tak gryzą się i plik zapisany w wordzie może się nie otworzyć bezboleśnie w LibreOffice, ale to, że "wszyscy" używają worda (taka mentalność), nie oznacza, że jest on w czymś lepszy. To tylko przyzwyczajenie.

Pozostaje mi się pod tym podpisać. Możliwości tych standardów są obecnie niemal identyczne. Oba bazują na HTML5. Pewną wadą jest dla mnie, że Kindlegen upycha dwie wersje (w starszej i nowszej  wersji formatu) do jednego kontenera przez co wynikowy plik mobi potrafi być  3x większy od pliku epub z taką samą treścią ksiażki - i nawet silna kompresja mobi (opcja -c2 w kindlegen) niewiele przy tym pomaga.

Kindle Forum - Największe Polskie Forum Kindle , Darmowe ebooki , Opinie , Ranking Czytników Ebooków

« Odpowiedź #14 dnia: 2014-02-27, 11:15:03 »